Bilgisayarınızda +50GB Boş Alan Elde Edin!

Herkese merhaba sevgili  okurlarım,

Bugün sizlere çok sıklıkla karşılaşılan kişisel bilgisayarınızda rutin işler yapsanız dahi sürekli artan depolama problemlerinin bir kaç çözüm yolundan bahsedeceğim.

Neden Depolama Alanım Yetersiz diye soracak olursanız bir kaç cevabı var. Öncelikle eskiden kalma dosyalarınız şişmiş olabilir. Beyninize ne kadar bilgi alıyorsanız bilgisayar da her kullandığınızda bu kadar bilgi alıyor. Aranızdaki fark ise:

 • Bilgisayarın beyni limitli
 • Bilgisayar gerekli/gereksiz bilgi ayrımı yapamıyor.
 • Bilgisayarın unutma şansı yok.(Eğer gerçekten zorlamazsanız!)

Bu sebeplerden ötürü bilgisayarların hafızaları bir süre sonra dolar. Bu durumda yapabilecekleriniz üzerinde duracağız ama öncelik burada uygulayacağımız adımlar değil. Sizde! Öncelikle biriken dosyaları ayıklayıp tutmak istediklerinizi ayırın. Gereksizleri silin. Bunun dışında da çerezleri, hata kayıtlarınız ve gereksiz dosyaları “Ccleaner” gibi gereksiz dosya temizleme uygulamaları ile temizleyin. Belki bilgisayarınızın tek sorunu budur.

Eğer sizde sürekli depolamadan şikayetçiyseniz dediklerimi uygulamanız halinde  50 GB± varan boş alan elde edebileceksiniz. Kendini sürekli güncelleyen oyun, uygulama, program vb. yoksa sistemi virüs taramasından geçirin.”Ben Grafik Tasarım (Adobe Photoshop- Adobe İllustrator vb.)  veya Kurgu- Montaj -Efekt ( Adobe Premiere Pro veya Adobe After Effect)” işleri ile uğraşıyorum diyorsanız aşağıda bahsettiğim işlemleri yaparsanız farkı göreceksiniz. Hemen işe koyulalım. Öncelikle C diskinizin ne kadar dolu olduğunu kontrol edin çünkü yaklaşık 5 dakika sonra gözlerinize inanmayacaksınız.

  • Klavyemizden Windows+ R tuş kombinasyonu kullanarak “Çalıştır” penceresini açın.

 

 • %temp% yazıp arayın. Bu”temp” yani temporary (Geçici )anlamına gelmektedir.

 

 • Karşımıza çıkan sayfada CTRL+ A kombinasyonunu kullanarak  tüm dosyaları seçin ve silin. Bu işlem sizin geçici hafızanıza alınmış tüm dosyaları siler.

 

 

 • Daha sonra tekrar  klavyemizden Windows+ R kombinasyonuyla çağırdığımız Çalıştır penceresine bu seferde temp yazın ve yine karşımıza gelen her şeyi silin.

 • Bazen “Bunları da silmek istiyor musunuz?” veya “Bunları silemiyoruz” gibi ibareler çıkabilir. Onlar için ise Atla seçeneğini kullanabiliriz herhangi bir sorun çıkmaz. Bu aşamada C diskinizi kontrol ederseniz C diskinde açılan alanı görebilirsiniz.

 

 • En son olarakta C diskimize sağ tıklayıp Özellikler(Properties) seçeneğine basalım. Açılan pencerede Diski Temizle ( Disc Cleanup) özelliğini seçelim.

 

 • Burada bize hangilerini silmemizi istediğini soracaktır. Burada hepsini işaretleyelim. Daha sonra Sistem Dosyalarını Temizle dedikten sonra diskinizde gözde görülür bir değişiklik olacaktır.

Bu işlemleri sık sık yapmanız halinde daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bu konu veya başka konularda bana mail atabilirsin

Umarım istediğiniz sonucu elde etmişsinizdir. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir