Ücretsiz WordPress Sitesi Kurma

Herkese merhaba sevgili  okurlarım,

Bu yazımda sizlere mail adresime istekte bulunan sevgili okurlarımızın ricasını göz önüne alarak tamamen ücretsiz bir şekilde wordpress kurmayı göstereceğim. Bildiğiniz üzere zaten ücretsiz bizlerin genel olarak para ödediği karşısında hizmet aldığı domain ve/veya hosting hizmeti idi. Biz hiç bir şekilde para ödemek istemiyorsanız ve web sitemiz wordpress altyapısını kullansın istiyorsanız yazımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Daha önceki yazılarımda ise yine hiç bir ücret ödemeden web sitesi açmayı sizlere göstermiştim. Dilerseniz ve ben kendi oluşturduğum  web siteyi yayınlamak istiyorum derseniz o yazıma da göz atabilirsiniz.

Ücretsiz Domain ve Hosting alıp kendi sitenizi yayınlayabileceğiniz yazıma burada ulaşabilirsiniz.

Dipnot:

Tabii başlamadan önce belirtmek isterim ki WordPress site kurma’yı tamamen ücretsiz yapacağımız için alanadi.wordpress.com şeklinde alıyoruz. Diğer alan adları ücretlidir.

Şimdi hemen başlayalım yapacaklarımıza…

İlk olarak;

WordPress’in resmi internet sitesine giriyoruz. Gireceğimiz adres şurası; https://tr.wordpress.com/

Bağlantısını verdiğimiz adrese girdikten sonra alttaki ekran karşımıza çıkacaktır.

 Alttaki ekranda yer alan Sitenizi Kurmaya Başlayın

butona basarak bir wordpress hesabı oluşturun.

Buraya halihazırda kullandığınız bir Gmail adresini yazarak Hesabınızı Oluşturun’ a basabilirsiniz.

Daha sonra

karşımıza gelen yere sitemize vermek istediğiniz alan adını yazınız. Ben bu yazı için ilgili alana ücretsizsitekurma olarak yazmak istedim. Daha sonra hemen altta çıkan ücretsizsitekurma.wordpress.com adlı seçeneği seçerek ve benim istediğimi seçerek ilerliyorum. Tabii ki aşağıda yer alan diğer ücretsiz seçenekleri de seçebilirsiniz tamamem isteğinize göre..

Daha sonra karşımıza gelen paketlerden tabii ki hiç birini seçmeden “Emin değil misiniz? Ücretsiz Sitenizle Devam Edin” diyerek ilerliyoruz..

 Ve açılan sayfada işaretli yerde belirtilen Wp Yöneticisi seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

Veeee…

Evet artık oluşturduğumuz web sitesinin yönetim panelindeyiz.

Aslında işin büyük bir kısmını bitirdik. Geriye yalnızca bir tema yükleyip kullanmak kaldı.

Hemen tema yüklemeyi de göstermek istiyorum. Zaten genel olarak Türkçe olduğu için düzenlemesi sizin için basit olacaktır.

Hemen Yönetim Panelinin sol tarafında ki sidebardan Görünüm başlığı adı altında ki Temalar seçeneğini seçiyoruz.

 

Burada ise bir blog sitesi kurmak istediğimden dolayı temalarda ki arama çubuğuna blog yazıp gözüme hoş gelen Karuna temasını kurmak istedim. Bunun için yapmam gerekenler çok basit aslında…

Sadece üzerine gelip Etkinleştir‘ e basmanız yeterli.

Daha sonrasında,

tamamen özelleştirilebilir sitenizde Site Kimliğinden başlayarak  değiştirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanımı son derece basittir. Tabi her şey tamam ücretsiz bir şekilde sitemizi açıp WordPress uyumlu hale getirdik. Bir kaç noktaya dikkatinizi çekmek isterim. WordPress sitemi oluştururken ilk aşamada kullandığımız gmail adresinize gelen  WordPress Onay mailini onaylamanız gerekiyor. Aksi takdirde kolay bir şekilde hacking işlemiyle çalınabileceğini unutmayın.

Bir diğer hususta

buraya gelip Ayarlar bölümünden Siteyi Başlat demeniz gerekir.

site kurma

Bunu yaptıktan sonra karşınıza gelen paketlerden yukarıda yazan “Emin değil misiniz? Ücretsiz Sitenizle Devam Edin” seçeneği seçin.

Ve kısa bir bekleyişin ardından siteniz yayımlanmış olacaktır. Son olarak Güvenlik sekmesine gelip ilgili yerleri doldurmanız önem arz etmektedir. Bu aynı zamanda  yönetim paneli giriş şifrenizi oluşturup yazdığınız yer olduğundan unutmamanızı tavsiye ederim.

Sitenizin yönetim paneline alanadınız.wordpress.com/wp-admin yazarak ulaşabilirsiniz.

Bundan sonrası tamamen sizin keyfinize kalmış istediğiniz temayı istediğiniz bir şekilde kurup istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Tamamen ücretsiz bir şekilde kurduğumuz sitemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Eğer sorunlarla karşılaşırsanız mail adresim üzerinden iletişime geçebilirsiniz .

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir