Contact Form ve SMTP ile Mail Gönderimi-1

Merhaba halukbekleyen.com’ un değerli okuyucuları,

 

Bu yazımda WordPress tabanlı web sitelerinizde İletişim formları kullanarak ve Send Mail Transfer Protokol’ ün sağlanmasıyla birlikte mail işlemlerinde başarılı sonuç alabilmeniz için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağım.

İlk olarak yapmamız gerekenler, alet çantamızı  doğru malzemelerle doldurmak. Bunlardan en önemlisi öncelikle kullandığınız panel farketmeksizin bir mail hesabı açmanız gerekiyor. Ben Plesk Panel kullanıyorum ancak yazım boyunca bahsi geçen konular hemen her panelde üç aşağı beş yukarı aynı yerdedir. Burada mantığını kavradıktan sonra kendi panel sistemini kurcalayarakta bulabilirsiniz. Örneğin iletisim@alanadınız.com diye bir mail hesabı açalım.  Daha sonra garanti olsun diye Hosting firmanızdan SMTP Host bilgilerini istemek üzere ticket atın. Çünkü firmadan firmaya değişebiliyor bunu yaparak yapılandırma ayarlandırma doğru yapmayı garantiledik. Daha sonra WordPressimizin Yönetim paneline giriş yapalım ve daha sonra eklenti yükleme sayfasına girelim. Burada bize lazım olan eklentiler SMTP MAİLER ve Contact Form 7. Bu eklentileri yükleyip kuralım

Şayet WordPressin eklenti sayfasında bulamazsanız ilgili linklerden eklentileri indirip manuel olarak yükleyebilirsiniz

WordPress Eklenti:

Contact Form 7

SMTP Mailer

İlk olarak;

Contact Formda, form kısmına gelerek kendi ihtiyaçlarımız karşılayacak şekilde ayarlamalarını yapalım. Daha sonra hemen yanında ki Posta kısmına gelelim.

Burada ise yalnızca yapmanız gereken,  Kime  kısmına biraz önce panelden açtığımız mail adresini girmek ardından (dilerseniz) İletiler kısmından ileti mesajlarını düzenleyebilirsiniz. Formunuzu oluşturduktan sonra oluşan kısa kodu ietişim sayfanıza ekleyin.

Tüm bu işlemlerden sonra;

SMTP MAİLLER eklentimiz girelim (Sol Sidebar Ayarlar> SMTP MAİLER)

General kısmında SMTP HOST yazdığını göreceksiniz. Buraya Hosting destek firmanızdan aldığınız  bilgileri yazın burada ki değer mail.alanadınız.com veya webmail.alanadınız.com  şeklinde olmalıdır. Tabi farklı da olabilir firmadan firmaya farkedebilir.

SMTP Authentication : TRUE olarak kalabilir.

SMTP Username : Panelden açtığınız mail adresiniz (iletisim@alanadiniz.com)

SMTP Password: Panelden açtığınız mail adresinizin şifresi

Type of Encryption :No  Encryption

SMTP Port : Hosting destek firmanızdan aldığınız  bilgilerde yazar. Genelde 587′ dir.

From Email Address: Panelden açtığınız mail adresiniz (iletisim@alanadiniz.com)

From Name: Websitenizin adını yazınız.  alanadiniz.com şeklinde yazdıktan sonra kaydedebilirsiniz.

Daha sonra yaptığımız işlemlerin sağlamasını yapmak için iletişim formunu koyduğumuz sayfaya gidip formu doldurup gönder tuşuna basalım 🙂

Hata almanız halinde benimle iletişime geçebilirsiniz seve seve yardımcı olurum. İyi çalışmalar dilerim.