Linux: Ücretsiz ve Açık Kaynaklı Yazılım -2

Herkese merhaba sevgili  okurlarım,

Bugün sizlere bahsetmek istediğim konu Linux Uygulamaları. Bir önceki yazımda bir kaç uygulamadan bahsetmiştim. Onu da göz atmak isterseniz bu sayfanın sonunda ki yönlendirme araçlarıyla gezinebilirsiniz. Umarım ki işinize yarayabilecek uygulamalara değinebilirim. Hemen başlayalım…

 

1. Shotcut

Shotcut, sadece GNU / Linux için değil, macOS ve Microsoft Windows için de kullanılabilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir video editörüdür. 4K dahil en son video ve ses formatları için destek sunar ve çok çeşitli video ve düzenleme efektleri içerir. Çok kanallı sesin yanı sıra, birden fazla monitörle kurulmuş bir Linux makinesinde de kullanılabilir. Shotcut incelememizi buradan okuyabilirsiniz.

Shotcut ‘ı buradan indirebilirsiniz.

 2.GIMP

GIMP (GNU Görüntü İşleme Programı) ücretsiz bir resim düzenleyicisidir. Yeniden boyutlandırarak, katmanlar ve diğer özel efektler ekleyerek görüntüleri düzenlemek ve rötuşlamak için kullanılabilir. Bunlara kullanışlı araç kutusu veya açılır menülerden erişebilirsiniz. GIMP’in nasıl kullanılacağı ile ilgili kılavuzumuza bakın. GIMP web sitesinin kendisi de çok çeşitli eğiticilere sahiptir.

Adobe Photoshop’a alışkınsanız, GIMP’in arayüzüne uyum sağlamanız biraz zaman alabilir, ancak profesyonel görüntü editörlerinin yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilir. GIMP’ye belirli Photoshop eklentileri bile ekleyebilirsiniz.

Varsayılan olarak, program 100MB’den daha az yer kaplar, bu da özellikle disk alanı kısa olanlar için önemli bir avantajdır. GIMP incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

GIMP ‘i buradan indirebilirsiniz

3.Audacity

Audacity, ses kaydı yapmanızı ve düzeltmenizi sağlayan bir düzenleme programıdır. Audacity yalnızca çeşitli girişlerden (örneğin, bir USB mikrofon veya elektro gitar) aynı anda ses kaydedemez, aynı zamanda klipleri kırpabilir ve düzenleyebilir. Dahası, örneğin şarkı sözlerini kaydetmenizi ve müziği ayrı olarak kaydetmenizi sağlayan birden fazla parçayı destekler.

Yazılım, hem Audacity ile birlikte verilen hem de çevrimiçi olarak sunulan son derece kapsamlı kılavuzunda ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, gürültü azaltma gibi bir dizi ses efektini de destekler. Audacity ayrıca VST (Virtual Studio Technology) eklentilerini de destekler. Parçalar WAV, OGG ve MP3 gibi bir dizi popüler ses formatında dışa aktarılabilir. Audacity hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, o zaman tam incelememizi okuyun.

Audacity ‘i buradan indirebilirsiniz

4.Visual Studio Code

Visual Studio Code, Microsoft’un kodlama için ücretsiz metin editörüdür ve şimdi sadece Windows için değil, aynı zamanda macOS’un yanı sıra Linux’un Debian ve Red Hat aileleri için platformlar arası destek sağlamaktadır. Bir dizi eklenti ile birlikte gelir, klavye kısayolları sağlar, kod yeniden düzenleme, hata ayıklamayı destekler ve Git entegrasyonunu içerir.

Atom ve Sublime Text gibi, ek özellikler eklemek için pazarından indirilebilen çeşitli paketler ve ücretsiz uzantılar sunar – ve kod düzenleyicinin kendisi özelleştirilebilir.

Visual Studio Code, kendi terminalini ve hata ayıklayıcısını sporlar, lintingi destekler ve her türlü kaynak kontrol aracıyla entegrasyona sahiptir. Python geliştiricileri için en iyi IDE’lerden biri olduğunu ve tamamlama önerdiğini ve sınıflar ve yöntemler için belgeleri gösteren anında açılan pencereler sağladığını düşünüyoruz.

Visual Studio Code ‘u buradan indirebilirsiniz.

5.ClamAV

Linux makineleri Windows’u etkilemek için tasarlanmış virüslerden etkilenemese de, bilgisayarınız yanlışlıkla e-posta eki gibi zararlı bilgisayarları diğer bilgisayarlara iletebilir. Ve bu günlerde, Linux sistemlerine yönelik bazı kötü amaçlı yazılım vakaları bile var.

Virüsten koruma tarayıcısı ClamAV, birçok kötü amaçlı yazılım türünü algılayabileceği için içinizin rahat etmesini sağlar. Genellikle posta sunucularında kullanılır, ancak dosyaları veya klasörleri taramak istiyorsanız masaüstü sisteminizde mutlu bir şekilde çalışır.

Varsayılan olarak ClamAV yalnızca komut satırından kullanılabilir, ancak sisteminizi ve tek tek dosyalarınızı farenizi birkaç tıklatmayla taramanıza izin vermek için ‘clamtk’ ve ‘clamtk-nautilus’u yüklemek için Synaptic’i kullanabilirsiniz.

ClamAV ‘ı buradan indirebilirsiniz

Umarım faydalı olmuştur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.