Linux: Ücretsiz ve Açık Kaynaklı Yazılım-1

Herkese merhaba sevgili  okurlarım,

Bugün sizlere bahsetmek istediğim konu Linux Uygulamaları. Umarım ki işinize yarayabilecek konulara değinebilirim. Hemen başlayalım…

Neden Linux?

Çoğu Linux dağıtımının en büyük avantajlarından biri, sadece ücretsiz ve açık kaynak olması değil, aynı zamanda Linux için kullanılan yazılım uygulamalarının çoğu. Bazı iş odaklı yazılımlar bir maliyetle gelirken, çoğu ev kullanıcısı için ihtiyaç duyacaklarının çoğu olmayacaktır.

Peki, çoğu Linux’un kurmak isteyeceği uygulamalar nelerdir? Neyse ki, birçok Linux dağıtımı, Windows ve Apple masaüstlerinde olduğu gibi, İşletim Sistemi (OS) ile birlikte gelen bir dizi temel yazılım paketiyle birlikte gelir. Bu, gerçekten neye ihtiyacınız olabileceğini bulmak için çok fazla zaman harcamanız gerekmediği anlamına gelir.

Bununla birlikte, Linux yazılımı sürekli geliştirilmektedir ve üzerinde çalışmak için kullanılan yazılım uygulamaları da öyle. Birlikte verilenler için güncellemelerin yönetilmesi kolay olsa da, muhtemelen hepsi dahil olmayabilir, en yararlı yazılımların tüm yelpazesine sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Bu nedenle burada, Linux deneyiminizin diğer işletim sistemlerinden daha az zengin olmamasını sağlamak için Linux uygulamalarında en iyilere bakacağız.

 

Bir bakışta en iyi Linux uygulamaları

1. Firefox

Firefox, Ubuntu ve Linux Mint gibi bir dizi Linux dağıtımı için varsayılan web tarayıcısıdır. Tarayıcının basit ve akıcı arayüzü birçok cazibe merkezlerinden biridir. Firefox YouTube videolarını hemen oynatır ve sizin için diğer formatları oynatmak için eklentiler indirebilir. Tarayıcı ayrıca hareket halindeyken kendini günceller, yani her zaman en son sürüme sahip olursunuz.

Firefox, web deneyiminizi geliştirmek için bir dizi uzantıyı destekler ve renkli bir tema yüklemenin mümkün olduğu Mozilla eklentileri sayfası aracılığıyla tarayıcıyı daha da özelleştirebilirsiniz.

Mozilla Firefox‘u buradan indirebilirsiniz

 

2. Thunderbird

Ayrıca Mozilla’dan, Thunderbird ücretsiz ve güçlü bir e-posta istemcisidir. Kurulum sihirbazı, yeni bir e-posta adresi oluşturma veya mevcut adresinizi ayarlama işleminde size yavaşça yol gösterir. Thunderbird’ün veritabanı, tüm yaygın sağlayıcılar için e-posta ayarları içerir ve istediğiniz kadar e-posta hesabı ekleyebilirsiniz.

Firefox gibi Thunderbird, daha renkli hale getirmek için temalar gibi eklentilerle veya Posta klasörlerinizi sıralamanın daha iyi yollarıyla geliştirilebilir. Bunlardan en kullanışlı olanı şüphesiz e-posta istemcisine tam olarak çalışan bir Takvim ekleyen Lightning uzantısıdır. Burada Thunderbird hakkında derinlemesine bir inceleme var.

Thunderbird‘ü buradan indirebilirsiniz

3. LibreOffice

LibreOffice, Microsoft Office gibi ticari alternatiflerle aynı düzeyde tam bir ofis paketinden başka bir şey değildir. Arayüz oldukça basit görünse de, bu ürün son derece gelişmiş özelliklere sahiptir.

LibreOffice kelime işlemci Writer, elektronik tablo yazılımı Calc ve sunu uygulaması Impress, Ubuntu ve türevlerinin çoğuna önceden yüklenmiştir. Pakette ayrıca vektör grafikleri düzenlemek, matematiksel formüller oluşturmak ve veritabanlarını yönetmek için kullanılan üç daha az bilinen uygulama – Çizim, Matematik ve Temel – bulunur.

LibreOffice varsayılan olarak ODF’yi (Açık Belge Formatı) kullanırken, Microsoft Office uyumlu dosyaları da açabilir ve kaydedebilir. LibreOffice’in tam incelemesini buradan okuyun.

LibreOffice‘i buradan indirebilirsiniz

 

4. VLC Medya Oynatıcı

VLC, bundan çok daha fazlasını yapmasına rağmen, en çok medya oynatıcısı olarak bilinir. Yüklendiğinde, hemen hemen her tür ses veya video dosyası için codec bileşenlerini indirir, yani tekrar oynatma sorunları yaşamanız olası değildir. Yazılım DVD’leri de oynatabilir.

VLC’yi video dosyalarını kırpmak ve hatta bir formattan diğerine dönüştürmek için kullanabilirsiniz – örneğin AVI’den MP4’e. Buradaki kılavuzumuza bakın. Medya oynatıcı istemcisi, bir cihazdan diğerine medya akışı yapmanıza olanak tanıyan bir sunucu görevi de görebilir (kullanışlı bir şekilde, bunun nasıl yapılacağı konusunda da bir kılavuzumuz vardır).

VLC Media Player‘ı buradan indirebilirsiniz

Umarım faydalı olmuştur.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir